گزارش/گفتگو

گفتگو با تولید کننده عرقیات و گیاهان داروی؛

تولید کننده عرقیات و گیاهان دارویی گفت: علاوه بر این معجون به دنبال تهیه معجونی در درمان سرطان هستم و حدود ۳۰ درصد پیشرفت در این زمینه داشته ام ، تولید عرقیات و صادرات آن به کشورهای دیگر ی تواند کمک شایانی به اقتصاد کشور کند و امیدوارم با حمایت مسئولین و رفع موانع تولید من هم بازوی یاریگر اقتصاد کشور باشم و معنای اقتصاد مقاومتی یعنی همین.
ه گزارش دیار آفتاب؛ کشت گیاهان داوریی ظرفیتی برای ایجاد فرصت های شغلی پایدار، افزایش تولیدات ملی و تحقق اقتصاد مقاومتی است.
روستای هفتان از توابع دهستان رودبار تفرش و در حال حاضر محروم از نعمت گاز است.

مراتع وسیع قابلیت های مناسبی را برای سرمایه گذاری و کارآفرینی در کشت گیاهان دارویی برای شهرستان های تفرش فراهم کرده است.
حمایت بخش خصوصی و دولتی برای ایجاد صنایع فرآوری و بسته بندی می تواند تولید، درآمدزایی و توسعه این بخش را شتاب دهد.
مرتضی هفتانی، یک کارآفرین، تولید کننده عرقیات گیاهی، شهرستان تفرش در گفتگو با خبرنگار دیار آفتاب با اشاره انگیزه اش برای تولید عرقیات گیاهی گفت: از سال ۸۹ در کلاس های ترویجی شهرستان تفرش شرکت کردم و شرکت در کلاس ها انگیزه تولید عرقیات گیاهی را در من به وجود آورد و از همان سال کار کشت گیاهان دارویی را با کمک اساتید دانشگاه آغاز کردم.

وی افزود: با کشت دو نوع نعناع با توصیه های استاد دانشگاه، دیگی از کاشان برای تولید عرق نعناع تولیدی خریداری کردم، در طی ۲ سال تعداد دیگ ها و تولیدات نعناع افزایش یافت و اقدام به خرید دیگ نیمه صنعتی کردم که با برق و نفت کار می کند.
هفتانی با اشاره به شرکت در کلاس های آموزشی اظهار کرد: با شروع کار تولید، در کلاس های آموزشی و ترویجی بسیاری در استان های کدستان و چهار محال بختیاری شرکت کردم اما اشتیاق کار مرا روانه گرئه های عشایر کرد و لر کرد و به جمع آوری اطلاعات در مورد طب سنتی و خواص گیاهان مشغول شدم.

تولید کننده عرقیات و گیاهان دارویی گفت: با جمع آوری اطلاعات در مورد خواص گیاهان و مطالعه کتب مختلف، شناخت گیاه، خواص درمانی و تولید آن را آموختم وموفقیت هایی را در این زمینه به دست آوردم.

وی با اشاره به کشت گیاهان دارویی در مزرعه اش افزود: در حال حاضر ۲/۵ هکتار گل محمدی کشت کردم، در سال ۹۰ با هزینه ۳۰ میلیون تومان نعناع فلفی و معمولی را کشت کردم ولی اکنون به دلیل بی آبی، در مزرعه کشت نعناع، تغییر کشت دارم و این مزرعه را به گل محمدی تبدیل می کنم.

هفتانی با بیان اینکه برای آبیاری مزرعه گل محمدی از آبیاری قطره ای استفاده می کند، افزود: آب از جمله عوامل مؤثر در تولید اقتصادی گل محسوب می شود، درختچه‌های گل محمدی به شرایط کم آبی بسیار مقاوم هستند.

تولید کننده عرقیات و گیاهان دارویی با اشاره به تولید گل محمدی در کشور اظهار کرد: عطر گل محمدی ایران، به سبب شرایط اقلیمی از مرغوبیت خاصی برخوردار است اما با توجه به میزان تولید کم آن بیشتر در داخل کشور مصرف می‌شود.

وی با اشاره به تولیدات عرقیات در کارگاه گفت: در این کارگاه علاوه بر تولید عرق نعناع و گل محمدی در زمینه طب سنتی عرقیاتی را تولید می کنم و بیشتر گیاهان را برای تهیه عرقیات از کوه های منطقه تهیه می کنم و با توجه به شرایط اقلیمی منطقه برخی از گیاهان دارویی را هم که مختص مناطق خاصی هستند که از استان های همجوار خریداری می کنم.

هفتانی به اشاره به درمان دارویی و طب سنتی افزود: در گشورما ۷۰ درصد مردم مبتلا به مرض قندخون و ۴۰ درصد هم کبد چرب دارند و بیشتر تولیدات عرقیات ما برای درمان امراض قند و چربی هست.
تولید کننده عرقیات و گیاهان دارویی با بیان اشتغالزایی کارگاه عرقیات و کشت گل محمدی اظهار کرد: در زمستان ۲ کارگر و فصل تابستان ۴ کارگر و در فصل برداشت گل محمدی ۲۰ کارگر در مزارع برداشت گل محمدی و بعد از برداشت گل محمدی به برداشت گیاهان مرتعی و باغی مشغول می شوند.

وی با اشاره به گیاهان خودرو در منطقه هفتان گفت: بیش از ۱۵۰ نوع گیاه دارویی از جمله کرفس کوهی، بو مادران، بقناق، بابونه، کاسنی محلی، پونه، آویشن و ... در منطقه به صورت خودرو می رویند و برخی از گیاهان دارویی منطقه در حال شناسایی هست.
هفتانی عدم حمایت های مسئولین در راستای تولید را از عوامل روی نیاوردن قشر جوان به تولید دانست و افزود: متاسفانه به دلیل عدم حمایت های مسئولین و مشکلات تولید، جوانان کمتر به کار تولید که علاوه بر سختی کار مشکلات مالی در تولید و معضلات بازار فروش را دارد، روی می آورند و همه به دنبال کار پشت میزی هستند یا بیکاری را بر سختیها ترجیح می دهند.

تولید کننده عرقیات و گیاهان دارویی با بیان اینکه من با اشتیاق مایل به آموزش جوانان در راستای حرفه ی خودم هستم، اظهار کرد: انجام این کار نیازمند مطالعه و دقت هست، من با اشتیاق جوانانی را که مایل به راه اندازی کارگاه های تولید عرقیات و یا کشت گیاهان دارویی باشند را کمک می کنم و تجربیاتم را در اختیار آنها قرار می دهم.

وی با اشاره به تولید عرقیات در کارگاه گفت: روزانه ۳۰۰ تا ۷۰۰ لیتر عرقیات در این کاگاه تولید می شود و با توجه به اینکه کارگاه در روستا احداث شده است، سازمان غذا و دارو نشان سیب سلامت را با محصولات کاگاه ما نداده و در گرفتن سیب سلامت مشکلاتی را در تولید داریم ،سیب سلامت، علامت پروانه ساخت و پروانه مجوز ورود به بازار است و تا زمانی که این مشکل حل نشود، ما نمی توانیم تولیدات خودمان را با برند وارد بازار کنیم و مجبوریم تولیدات کارگاه را با قیمت پایین تر در اختیار کارگاه هایی که برند و سیب سلامت دارند، قرار دهیم.

هفتانی با بیان اینکه با اعطای نشان سیب سلامت، تولیدات کارگاه افزایش می یابد، افزود: در حال پیگیری برای دریافت نشان سیب سلامت هستم و امیدوارم این مشکلات با همکاری مسئولین مرتقع شود و این کارگاه قابلیت تولید روزانه ۲ تن تولید عرقیات داشته باشم و این تولید را به کشورهای دیگر صادر کنم.

تولید کننده عرقیات و گیاهان دارویی با اشاره به خاصیت درمانی بالای گیاهان دارویی گفت: تولید عرقیات دارویی آینده خوبی در کشور دارد و با توجه به درمان عرقیات در امراض مختلف، تولید عرقیات سودآوری خوبی دارد.

وی با بیان اینکه توانسته معجونی را برای سنگ مثانه، عفونت کلیه و تکرر ادار تولید کرده، افزود: زمانی که این معجون را تولید کردم با پزشکانی در این مورد مشورت کردم، برخی از این پزشکان پیشنهادی خوبی را برای فرش طرز تهیه مهجون به من دادند اما من نپذیرفتم بلکه معتقدم این معجون گیاهی باید با قیمت مناسب در اختیار مردم بگیرد و هیچگونه بهره برداری از این معجون و فروش آن با قیمت بالا به مردم را نمی پسندم.

هفتانی گفت: علاوه بر این معجون به دنبال تهیه معجونی در درمان سرطان هستم و حدود ۳۰ درصد پیشرفت در این زمینه داشته ام ، تولید عرقیات و صادرات آن به کشورهای دیگر ی تواند کمک شایانی به اقتصاد کشور کند و امیدوارم با حمایت مسئولین و رفع موانع تولید من هم بازوی یاریگر اقتصاد کشور باشم و معنای اقتصاد مقاومتی یعنی همین.
تولید کننده عرقیات و گیاهان دارویی با اشاره به تاکیدات رهبری در اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: با توجه به تاکیدات رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی تلاش می کنم و تنها راه حل نجات کشور در جنگ اقتصادی تکیه به اقتصاد درون است و همانند برادر شهیدم که زمانی برای سربلندی این نظام جان خود را فدا کرد، من هم با تمام توان برای کمک به اقتصاد کشور در راستای رونق به تولید داخلی تلاش می کنم و همانند برادرم در خط مقدم برای دفاع از اقتصاد کشور ایساده ام.

وی با بیان فعالیت هایش در عرصه های مختلف گفت: من در سالهای گذشته در عرصه های پرورش دام فعالیت کردم و به عنوان پرورابند نمونه و مروج سطح یک دام هم در استان معرفی شده ام.

هفتانی با بیان اینکه خانواده اش همواره در کشت و تولید گیاهان داروی و گل محمدی همراه وی بوده اند، خاطر نشان کرد: همسرم با مشاهده اشتیاق من در تولید و کشت گیاهان دارویی در این راه همراه من شد، در حال حاضر همسرم اطلاعات جامع تری از من در شناخت انواع گیاهان دارویی و خواص درمانی آنها دارد، همسرم و دو فرزندم در تمام مراحل کشت و تولید همراهم بوده اند و با علاقه در کار تولید همراهی می کنند.

اضافه کردن دیدگاه جدید